Praca chałupnicza – Czy jeszcze w ogóle istnieje?

Co to tak w ogóle jest chałupnictwo?

Wg słownika języka polskiego chałupnictwo to:

Chałupnictwo – wykonywanie pracy przez rzemieślników u siebie w domu, na zlecenie przedsiębiorcy i z jego surowców.”

Dla dobrego zrozumienia istoty pracy chałupniczej przytoczmy jeszcze jedną trafną definicję chałupnictwa.

Chałupnictwo – nazywane również przemysłem domowym jest potoczną nazwą dla pracy w systemie nakładczym. Chałupnik, czyli osoba wykonująca pracę w systemie nakładczym otrzymuje narzędzia i surowce od pracodawcy, który następnie kupuje wyroby gotowe po odpowiednio niższej cenie i sprzedaje je sam (Firlej, 2001, s. 56). Praca w tym systemie nie odbywa się w fabryce tylko w domu (chałupie), przez co pracownik pracuje kiedy chce i jak długo chce (Lewiński, 1908, s. 12).”

Praca chałupnicza - czy w ogóle jeszcze istnieje?

Wielu ludzi zadaje sobie pytanie czy chałupnictwo jeszcze w ogóle istnieje.

Praca chałupnicza była stosunkowo popularną formą pracy w przeszłości. Niestety w obecnych czasach jej popularność zdecydowanie przeminęła. Wraz z rozwojem przemysłu oraz technologii stała się ona zwyczajnie nieopłacalna dla przedsiębiorców. Zdecydowaną większość pracy, którą dawniej wykonywali ludzie przejęły maszyny, a ta którą dalej wykonują pracownicy odbywa się w fabrykach i halach produkcyjnych, co umożliwia przedsiębiorcom pełen nadzór nad procesem produkcyjnym oraz ograniczenie kosztów.

Praca chałupnicza - czy istnieją jakieś alternatywy?

Dzięki rozwojowi technologii oraz Internetu istnieje cały szereg prac zdalnych, zarówno dodatkowych jak i pełnoetatowych, które możemy wykonywać w zaciszu naszego domu zarabiając dzięki nim dodatkowe pieniądze. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej jak zarabiać pieniądze bez wychodzenia z domu, koniecznie przeczytaj nasze artykuły:

Jak zarabiać w Internecie? – 25 Sprawdzonych sposobów na pracę zdalną.

Jak zarabiać na wypełnianiu ankiet? – Ranking najlepiej płatnych ankiet.

Jak zarabiać na promocjach bankowych? – Najciekawsze promocje bankowe.

Praca chałupnicza - fikcyjne oferty pracy oraz ryzyko oszustwa

Ogłoszeń oferujących prawdziwą pracę chałupniczą  jest obecnie w Internecie niezwykle mało.

Niestety, ale zdecydowana większość ogłoszeń dotyczących pracy chałupniczej to zwyczajne próby oszustwa oraz wyłudzenia danych osobowych lub pieniędzy.

Mechanizm oszustwa jest niezwykle prosty. Fikcyjna firma oferuje nam możliwość pracy chałupniczej, np. składania teczek lub długopisów, oferując sensowną kwotę za każdy wytworzony produkt. Przed wysłaniem materiałów, z których będziemy wykonywać finalne produkty wymaga jednak przesłania odpowiedniego zadatku, np. 100, 200 czy 500 zł w celach zabezpieczenia swojego towaru. Jak się łatwo możemy domyślić, po wpłaceniu przez nas wskazanej kwoty, kontakt z firmą lub przedsiębiorcą się urywa, a my jesteśmy stratni o wpłaconą jako zadatek kwotę.

Rodzaje pracy chałupniczej

Praca chałupnicza obejmuje wiele różnych rodzajów zadań i działań manualnych. Do najczęstszych rodzajów chałupnictwa możemy zaliczyć:

 • Składanie produktów.
 • Szycie produktów.
 • Klejenie produktów.

Praca chałupnicza - składanie przedmiotów

Składanie różnorodnych produktów to jeden z najpopularniejszych rodzajów pracy chałupniczej w domu. Firmy najczęściej poszukują pracowników do czynności takich jak:

 • Składanie teczek.
 • Składanie kopert.
 • Składanie długopisów.
 • Składanie kartonów.
 • Składanie zabawek.
 • Składanie żabek do karnisza.
 • Składanie biżuterii.

Praca chałupnicza - składanie teczek w domu

Praca polegająca na manualnym składaniu dokumentów, w taki sposób aby utworzyć teczkę lub segregator. Teczki wykonuje się ze specjalnego papieru o określonym rozmiarze. Papier zazwyczaj składa się kilkukrotnie na pół a następnie wykonuje nacięcia wzdłuż krawędzi zewnętrznych aby umożliwić utworzenie skrzydeł. Po złożeniu papieru zazwyczaj spina się go za pomocą spinacza lub taśmy klejącej.

Praca chałupnicza - składanie kopert w domu

Koperty stosowane są najczęściej do wysyłki listów oraz dokumentów. Ręczne składanie kopert jest stosunkowo proste i nie wymaga dużych zdolności manualnych. Ponieważ koperty stosowane są na masową skalę, a ręczne składanie ich dużych ilości jest obecnie całkowicie nieopłacalne, rolę tę przejęły specjalistyczne maszyny do składania kopert.

Praca chałupnicza - składanie długopisów w domu

Składanie długopisów to proces ręcznego montażu poszczególnych elementów długopisu w celu wytworzenia gotowego do użytku produktu. W zależności od modelu i typu długopisu, proces jego składania może obejmować takie czynności jak:

 • umieszczanie wkładu w korpusie długopisu,
 • przymocowywanie klipsa do korpusu,
 • przymocowywanie czapki do korpusu,
 • przymocowywanie końcówki do korpusu,
 • umieszczanie wkładu w mechanizmie obrotowym,
 • nakładanie innych elementów długopisu.

Składanie długopisów to proces wymagający dużej precyzji, cierpliwości oraz umiejętności manualnych. W czasach obecnych montaż długopisów odbywa się głównie przy pomocy wyspecjalizowanych, automatycznych linii produkcyjnych, gdzie człowiek jedynie nadzoruje ich pracę oraz kontroluje jakość produktów.

Praca chałupnicza - składanie kartonów w domu

Składanie kartonów to proces łączenia płaskiego arkusza tektury lub papieru w trójwymiarowy kształt, tak aby utworzyć pudełko lub opakowanie, które będzie służyło do transportu lub przechowywania towarów. Płaski arkusz kartonu jest na początku odpowiednio wycinany oraz fałdowany tak aby utworzyć ścianki boczne, dno, wieko, klapy, zamki oraz uchwyty. Następnie wszystkie elementy łączone są razem, najczęściej poprzez sklejanie, tym samym tworząc gotowe opakowanie.

Praca chałupnicza - składanie zabawek w domu

Składanie zabawek to praca manualna polegająca na składaniu gotowych do użytku zabawek z odpowiednich elementów, które muszą zostać wcześniej poprawnie i w odpowiedniej kolejności połączone aby stworzyć gotowy produkt.

Praca chałupnicza - składanie żabek do karnisza w domu

Żabki to inaczej elementy karniszy, które służą do przesuwania zasłon po karniszu. Żabki zazwyczaj składają się z elementów takich jak: metalowa podstawa, wkręty, śruby oraz plastykowe części pełniące rolę łączników. Składanie żabek nie jest skomplikowane, bywa jednak nużące i monotonne.

Praca chałupnicza - składanie biżuterii w domu

Praca chałupnicza polegająca na składaniu biżuterii wymaga dużej dokładności, precyzji oraz sporej dozy cierpliwości, gdyż proces składania obejmuje umieszczanie niewielkich elementów w odpowiednich miejscach, tak aby połączyć je ze sobą w celu stworzenia ozdoby. Do wykonywania wyżej wskazanej pracy wymagana jest nie tylko precyzja manualna ale także posiadanie odpowiedniej wiedzy dotyczącej technik łączenia oraz własności materiałów takich jak: metale, sznurki, korale, drewno czy kamienie szlachetne.

Praca chałupnicza - Szycie

Szycie przedmiotów w domu to również niezwykle popularny sposób na pracę chałupniczą. W przeciwieństwie do pracy polegającej na składaniu produktów, do jej wykonywania nie tylko potrzebne są umiejętności manualne, ale często również specjalne przyboru oraz narzędzia takie jak: maszyna do szycia, igły, nici, nożyczki, itd. Do najczęściej spotykanych prac chałupniczych polegających na szyciu, możemy zdecydowanie zaliczyć:

 • Szycie pieluch.
 • Szycie ścierek.
 • Szycie rękawic.
 • Szycie pościeli.
 • Szycie poduszek.
 • Szycie maseczek.
 • Szycie toreb ozdobnych.

Praca chałupnicza - szycie pieluch w domu

Pieluchy to niezwykle ważny element pielęgnacji niemowląt oraz małych dzieci. Szycie pieluch w domu polega na ręcznym wytwarzaniu produktów, które są wytrzymałe, wygodne, bezpieczne oraz łatwe w użyciu. W zależności od wymagań firmy zlecającej szycie, pieluchy mogą być wykonywane z szeregu różnych materiałów takich jak: bawełna organiczna, flanela, jedwab, mikrofibra, włókna konopne itd. Osoby chcące zajmować się szyciem pieluch powinny posiadać umiejętność szycia oraz czytania wzorów i instrukcji potrzebnych do wykonywania pracy.

Praca chałupnicza - szycie ścierek w domu

Ścierki, ściereczki kuchenne czy też ręczniki do sprzątania stanowią wyposażenie praktycznie każdego domu. Szycie ścierek polega na wytwarzaniu gotowych produktów z dostarczonego materiału, na podstawie dostarczonych wzorów szycia oraz instrukcji.

Praca chałupnicza - szycie rękawic w domu

Rękawice to niezwykle istotny element garderoby, niezbędny w wielu zawodach takich jak: lekarz, robotnik budowlany, ogrodnik, kucharz czy fryzjer. Do szycia rękawic najczęściej stosowane są maszyny do szycia, igły, nici, nożyczki oraz odpowiednie szablony.

Praca chałupnicza - szycie pościeli w domu

Szycie pościeli w domu to kolejna popularna forma pracy chałupniczej. Szycie pościeli polega na tworzeniu wygodnych, estetycznych oraz trwałych kompletów pościeli z dostarczonych przez współpracującą z nami firmę materiałów. Zazwyczaj do szycia pościeli używa się materiałów takich jak: bawełna, satyna, jedwab czy flanela. Do szycia pościeli będziemy potrzebowali sporej ilości wolnego miejsca oraz odpowiednich narzędzi takich jak: maszyna do szycia, igły, nici, nożyczki itd.

Praca chałupnicza - szycie poduszek w domu

Poduszki nie tylko służą nam do komfortowego wypoczynku ale często stanowią także ważny element dekoracyjny w naszej sypialni. Zapotrzebowanie na tego typu produkty nie przestaje maleć, dlatego firmy chętnie zlecają prace szycia poduszek również w warunkach domowych.

Praca chałupnicza - szycie maseczek w domu

Szycie maseczek w domu to praca, która zyskała na szczególnej popularności zwłaszcza w dobie pandemii.

Praca chałupnicza - szycie toreb ozdobnych w domu

Praca chałupnicza - Klejenie

Klejenie to zdecydowanie mniej popularna forma pracy chałupniczej. Do najpopularniejszych przedmiotów wykonywanych w domu dzięki technice klejenia należą etykiety na butelki, koperty papierowe czy elementy do produkcji biżuterii.

Źródło:

Exit mobile version