Spis Treści
Praca dla nieletnich - Wstęp
Praca dla niepełnoletnich to coraz częściej wyszukiwana fraza w polskim Internecie. Nic w tym dziwnego, gdyż wraz ze wzrostem świadomości ekonomicznej wśród dzieci i młodzieży wzrasta zainteresowanie zarabianiem pieniędzy w coraz młodszym wieku. Osoba niepełnoletnia, to osoba, która nie ukończyła 18 roku życia. W Polsce, w przeciwieństwie do wielu panujących mitów, praca zarobkowa osób nieletnich jest legalna.
Praca dla niepełnoletnich w wieku 13 - 15 lat
Już osoby będące w przedziale wiekowym 13 – 15 lat mogą podjąć się pracy zarobkowej, jest ona jednak mocno ograniczona prawnie i sprowadza się jedynie do wykonywania następujących rodzajów pracy:
- praca artystyczna
- praca kulturalna
- praca sportowa
- praca reklamowa
Praca dla niepełnoletnich w wieku powyżej 15 lat
Sytuacja zmienia się diametralnie w momencie ukończenia 15 roku życia. Według przepisów Kodeksu Pracy osoba niepełnoletnia, która ukończyła 15 rok życia, to tak zwany pracownik młodociany. Osoba taka może zostać zatrudniona w celu przygotowania zawodowego lub do wykonywania lekkich prac w oparciu o umowę o pracę. Może także pracować w oparciu o umowę zlecenie, co w młodym wieku, w wielu przypadkach wydaje się być bardziej korzystne finansowo dla nieletniego pracownika.
Zatrudnienie pracowników młodocianych uwarunkowane jest jednak spełnieniem dwóch ważnych kwestii.
Firma może zatrudnić tylko młodocianych, którzy:
- ukończyli co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową
- przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu.
Wg obowiązującego w Polsce prawa, istnieje również tak zwany ‘obowiązek szkolny’, a nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18. roku życia. W związku z faktem, że osoby nieletnie muszą kontynuować ścieżkę edukacyjną, najczęściej przez nie wybieraną formą pracy są:
- praca online, np. elastyczna praca z domu
- przyuczenie do pracy w celu przygotowania zawodowego
praca weekendowa oraz sezonowa w dni wolne od nauki
- zajęciach edukacyjnych
Ta pierwsza forma zarabiania wydaje się być ciekawym rozwiązaniem dla osób niepełnoletnich, które pracę muszą pogodzić z nauką.
Praca online dla niepełnoletnich
Praca online to praca, którą możemy wykonywać zdalnie w dowolnym miejscu. Wystarczy, że posiadamy dostęp do urządzenia jak komputer, laptop czy smartfon oraz połączenie internetowe.
Istnieje wiele ciekawych form zarabiania przez Internet. Jedną z nich jest między innymi wypełnianie płatnych ankiet internetowych. W sieci możemy znaleźć wiele paneli ankietowych, które pozwalają zarabiać na ankietach osobom niepełnoletnim. Są nimi między innymi:
- Opinie.pl – rejestracja możliwa od 16 roku życia
- YouGov – rejestracja możliwa od 16 roku życia
- ySense – rejestracja możliwa od 16 roku życia
- Swagbucks – rejestracja możliwa od 16 roku życia
- SW Panel – rejestracja możliwa od 13 roku życia
- Toluna – rejestracja możliwa od 16 roku życia
- Reaktor Opinii – rejestracja możliwa od 13 roku życia
Oferty pracy dla niepełnoletnich
Ofert pracy dla osób niepełnoletnich możemy szukać zarówno w internecie na znanych portalach z ogłoszeniami, jak i lokalnie, kontaktując się bezpośrednio z właścicielem lub managerem pobliskiej firmy. Do najpopularniejszych serwisów z ogłoszeniami o pracę należą:
- Pracuj.pl
- OLX
- Aplikuj.pl
- infoPraca.pl
- Praca.pl
Praca dla nieletnich - najczęściej wybierane zajęcia wśród młodzieży
Wbrew pozorom, młodym ludziom nie jest tak trudno znaleźć pracę, zwłaszcza w dobie Internetu i cyfryzacji. Do najpopularniejszych zajęć wybieranych przez niepełnoletnich należą:
- Roznoszenie ulotek
- Praca przy zbiorze owoców i warzyw
- Praca w gastronomii jako kelner / kelnerka
- Praca w sklepie jako kasjer, obsługa klienta lub przy inwentaryzacjach
- Opieka nad zwierzętami domowymi – wyprowadzanie psów
- Drobne prace ogrodnicze
- Praca jako host lub hostessa
- Praca online – prowadzenie kanału na YouTube, wypełnianie ankiet, afiliacja
Praca wakacyjna oraz sezonowa dla nieletnich
Praca sezonowa oraz wakacyjna to jedna z najczęściej wybieranych form pracy przez nieletnich. Nic w tym dziwnego, gdyż liczba dni wolnych od nauki dla uczniów, stanowi prawie połowę roku. Na tak długi okres składają się przede wszystkim:
- wakacje letnie
- ferie zimowe
- weekendy
- święta oraz dni wolne od nauki