Witaj w poradniku początkującego Respondenta

Jeżeli dopiero stawiasz pierwsze kroki w świecie internetowych ankiet – ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Podsuniemy Ci kilka przydatnych wskazówek jak ułatwić sobie pracę podczas wypełniania badań panelowych, co zrobić aby otrzymywać więcej ankiet oraz jak zamienić przyszłe punkty na nagrody.

1. Przygotuj odpowiednie narzędzia

Wypełnianie ankiet, podobnie jak każda inna praca, będzie wymagała od Ciebie kilku podstawowych narzędzi, z których będziesz korzystał na co dzień. Poniżej przedstawiamy darmowe narzędzia, z których sami korzystamy i które skutecznie ułatwiają codzienną pracę z ankietami.

Utwórz nowe konto na Gmailu

Uwierz, nie ma nic gorszego jak mieszająca się korespondencja prywatna ze służbową. Aby tego uniknąć, warto utworzyć sobie odrębne konto pocztowe, którego będziesz używać tylko i wyłącznie do rejestracji w panelach badawczych oraz odbierania zaproszeń do ankiet. Da Ci to pewność, że wszystkie wiadomości związane z ankietami będą znajdować się w jednym miejscu. My polecamy Gmaila, ponieważ daje on dostęp do Dysku Googla a tym samym do narzędzi Google Docs, ale może to być dowolna inna skrzynka pocztowa.

gmail

Stwórz arkusz z informacjami o panelach

Paneli badawczych jest na prawdę wiele. Jeżeli masz zamiar uczestniczyć w ich większej liczbie, warto utworzyć sobie arkusz z informacjami o poszczególnych stronach. Jeżeli korzystasz z Gmaila, po zalogowaniu się do Dysku Googla otrzymasz możliwość korzystania z darmowych narzędzi – Google Docs.

Stworzenie prostego arkusza z najważniejszymi informacjami o każdym panelu, do którego jesteś zarejestrowany, ułatwi Ci dodawanie notatek oraz sprawi, że będziesz miał dobry wgląd we wszystkie firmy, z którymi współpracujesz. Co więcej, wygodny dostęp do arkusza będziesz miał każdorazowo logując się na swoją skrzynkę pocztową. Alternatywnym rozwiązaniem jest utworzenie adekwatnego dokumentu na komputerze, np korzystając z pakietu Open Office lub programu Excel. Przykładowy arkusz może wyglądać następująco:

Używaj stałego loginu, hasła i skrzynki mailowej

Rejestracja w kilkudziesięciu panelach ankietowych wymaga wielokrotnego podawania tych samych informacji, między innymi – adresu e-mail oraz hasła. Przed zapisaniem się do pierwszego panelu, warto przygotować sobie hasło, którego będziemy używać przy każdej rejestracji. Warto zadbać o to, żeby hasło było odpowiednio skomplikowane oraz żeby zawierało co najmniej jedną dużą literę oraz znak specjalny. Dwa ostatnie warunki wymagane są podczas rejestracji do części firm. Używanie każdorazowo tych samych danych ułatwi przyszłe logowanie do paneli oraz zapobiegnie sytacji, w której będziemy mieli problem z przypomnieniem sobie naszych danych.

Korzystaj z automatycznego uzupełniania formularzy oraz Menedżera Haseł.

Oba wyżej wspomniane narzędzia występują zarówno w Google Chrome jak i Mozilli Firefox. Korzystając z nich podczas pracy z ankietami zaoszczędzimy sporo czasu na wielokrotnym wpisywaniu tych samych danych. Menedżer haseł pozwoli nam również na zapamiętanie danych logowania do wszystkich paneli.

2. Wypłata zarobionych pieniędzy

Gdy przyjdzie moment, że zgromadzisz odpowiednią liczbę punktów, umożliwiającą wypłatę, będziesz potrzebował następujących kont:

Konto PayPal

Bez niego się nie obejdzie. Ponad 90% paneli badawczych oferuje możliwość wypłaty zgromadzonych środków właśnie na to konto. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta PayPal, możesz je założyć zupełnie za darmo klikając TUTAJ. System PayPal to portfel internetowy umożliwiający przesyłanie pieniędzy przy użyciu  adresu e-mail. Umożliwia także wypłatę zgromadzonych środków bezpośrednio na rachunek bankowy.

Rachunek Bankowy

Jeżeli jeszcze nie dysponujesz własnym rachunkiem bankowym, czym prędzej go załóż. Listę aktualnych promocji oraz ciekawych ofert rachunków bankowych znajdziesz TUTAJ.

3. Wypełnianie ankiet

W pierwszej kolejności wypełnij ankiety profilowe

Po zarejestrowaniu się w wybranych przez siebie panelach, przyjdzie czas na pierwsze ankiety. W zależności od firmy, ankiety zacznąć pojawiać się w różnym czasie. Niektóre panele wysyłają zaproszenia do badań już dzień po rejestracji, inne zaś każą czekać nawet jeden, dwa tygodnie. Jedno jest pewne. Warto dokładnie wypełnić wszystkie ankiety profilowe. Zagwarantuje nam to, że pierwsze dostępne ankiety otrzymamy możliwie jak najszybciej.

Wypełniaj ankiety na bieżąco

Większość ankiet ma z góry wcześniej ustaloną liczbę respondentów, którzy powinni ją wypełnić. Nie warto zatem zwlekać z wypełnianiem dostępnych ankiet, gdyż może się okazać, że ankiety, do których otrzymaliśmy zaproszenie, uzyskały już wystarczającą liczbę odpowiedzi.

Bądź cierpliwy, nie zniechęcaj się

Cierpliwość to jedna z podstawowych cech, w które musimy się uzbroić na początku naszej przygody z panelami badawczymi. Nawet jeżeli początkowo nie będziesz otrzymywać zbyt dużej liczby badań do wypełnienia, nie zniechęcej się. W raz z upływem czasu oraz każdą kolejną, wypełnioną ankietą Twój profil respondenta będzie zyskiwał. Sam zauważysz, że jako zaufany panelista będziesz otrzymywał coraz więcej zaproszeń. Cierpliwość i systematyczność popłaca.

Wykorzystaj efekt skali

Zapisanie się do jednego czy dwóch paneli może nie przynieść Ci oczekiwanych wyników finansowych. Natomiast jeżeli poświęcisz jednorazo czas na rejestrację w dziesięciu, dwudziestu czy tak jak my, nawet w kilkudziesięciu różnych firmach, okaże się, że sumarycznie można osiągnąć całkiem przyzwoity dodatkowy dochód. Listę wszystkich godnych uwagi paneli badawczych znajdziesz w zakładce – Płatne Ankiety.

4. Podsumowanie

W powyższych krokach postaraliśmy się zawrzeć wszystkie kluczowe aspekty zarabiania na wypełnianiu ankiet. Jeżeli mimo to, coś jest dla Ciebie dalej niejasne, masz jakiekolwiek wątpliwości lub po prostu chciałby o coś spytać, nie wahaj się! Napisz do na na: kontakt@centrumankiet.pl.Zawsze chętnie pomożemy.

Posiadasz własne spostrzeżenia oraz przydatne informacje dotyczące wypełniania ankiet? Koniecznie podziel się nimi w komentarzu.

One Thought on “Poradnik początkującego Respondenta

Dodaj komentarz