Darmowe Zdjęcia Do Pobrania – 23 Darmowe Stocki

Darmowe zdjęcia stockowe - Wstęp

Nadeszły piękne czasy, w których nie musimy już być profesjonalnymi fotografami ani dysponować dużymi sumami pieniędzy, aby móc dysponować profesjonalnymi, komercyjnymi fotografiami świetnej jakości.

Wszystko to, dzięki darmowym bankom zdjęć oraz coraz szerszej grupie fotografów, która pragnie dzielić się swoimi pracami zupełnie za darmo.

Jeżeli potrzebujesz porywających zdjęć na nowo projektowaną stronę internetową, szukasz ciekawych grafik, które mógłbyś umieścić w social mediach czy rysunków, którymi ozdobisz swojego ebooka, a do tego nie chcesz wydawać pieniędzy – świetnie trafiłeś!

W dzisiejszym artykule dowiesz się, czym są darmowe banki zdjęć oraz skąd można pobrać miliony darmowych zdjęć stockowych, zarówno do użytku prywatnego jak i komercyjnego.

Czym są banki zdjęć?

Banki zdjęć (inaczej portale stockowe, stocki) to witryny internetowe, w których fotografowie oraz agencje zamieszczają swoje fotografie w celu ich sprzedaży. Dzięki takiemu rozwiązaniu klienci banków zdjęć mają dostęp do milionów fotografii w jednym miejscu. Mogą je swobodnie przeglądać, wyszukiwać, filtrować oraz finalnie zakupić.

Poza standardowymi płatnymi stockami, w Internecie możemy także znaleźć darmowe banki zdjęć. To właśnie nim poświęcony jest niniejszy artykuł.

Darmowe banki zdjęć

Darmowe banki zdjęć lub po prostu darmowe stocki to witryny, które udostępniają fotografie innym, nie pobierając z tego tytułu opłat. Serwisy te często tworzone są przez pasjonatów fotografii, którzy nie chcą zarabiać na swoich pracach, woląc dzielić się nimi zupełnie za darmo.

Wiele z darmowych banków ma w swojej ofercie gigantyczne biblioteki w pełni profesjonalnych zdjęć o wysokiej rozdzielczości. Niektóre z nich dysponują setkami tysięcy a nawet milionami zdjęć stockowych. Na prawdę jest z czego wybierać. Poniżej prezentujemy listę, naszym zdaniem, najciekawszych banków zdjęć oferujących darmowe zdjęcia do pobrania. Nasza list nie jest sztywna i będzie aktualizowana na bieżąco, za każdy razem, gdy uda nam się znaleźć kolejny ciekawy bank zdjęć.

Lista 23 darmowych banków zdjęć

1. Pexels

Jeden z najpopularniejszych darmowych banków zdjęć. Pexels oferuje wysokiej jakości darmowe zdjęcia oraz filmy wideo, zarówno do użytku osobistego jak i komercyjnego. Serwis udostępnia prace fotografów z ponad 170 różnych krajów i notuje każdego miesiąca ponad 15 milionów wizyt. Firma działa od roku 2014 a jej biblioteka w chwili obecnej liczy ponad 3,20 miliona darmowych zdjęć oraz filmów stockowych. Podobnie jak Pixabay, Pexels został kupiony w maju 2019 roku przez internetową aplikację do projektowania graficznego – Canva.

Licencja: Licencja własna Pexels – darmowy użytek prywatny i komercyjny, możliwość modyfikowania, bez atrybucji.

2. Pixabay

Pixabay to jedna z najpopularniejszych firm stockowych z Niemiec, oferująca darmowe fotografie oraz firmy zarówno do celów prywatnych jak i komercyjnych. Portal oferuje ponad 2,5 miliona darmowych zdjęć stockowych, filmów, ilustracji, grafik wektorowych oraz efektów dźwiękowych. W maju 2019 roku została odkupiona od jej założyciela Hansa Braxmeiera przez zyskującą coraz większą popularność Canvę.

Licencja: Licencja własna Pixabay – darmowy użytek prywatny i komercyjny, możliwość modyfikowania, bez atrybucji.

3. Unsplash

Unsplash to kolejny, ciekawy i darmowy bank zdjęć. Serwis zrzesza ponad 265 tysięcy fotografów. W chwili obecnej oferuje ponad 3,5 miliona darmowych zdjęć do pobrania w wysokiej rozdzielczości. Uznawany przez wiele prestiżowych marek jak Forbes, Entrepreneur Magazine, CNET czy Medium jako jeden z wiodących światowych serwisów fotograficznych.

Licencja: Licencja własna Unsplash – darmowy użytek prywatny i komercyjny, bez atrybucji.

4. Vecteezy

Vecteezy to należący do amerykańskiej spółki Eezy Inc. serwis, dostarczający zdjęcia oraz obrazy cyfrowe. Portal działa w modelu freemium udostępniając tylko i wyłącznie część kolekcji za darmo.

Licencja: Występują 3 typy licencji. Free License, Pro License i Pro Extended License.

5. Burst

Burst to platforma z darmowymi zdjęciami stockowymi stworzona przez Shopify. Serwis cały czas się rozrasta oferując tysiące darmowych zdjęć w doskonałej jakości.

Licencja: Burst license – darmowy użytek prywatny i komercyjny, możliwość modyfikowania, bez atrybucji.

6. Free Images

Serwis Free Images został stworzony w 2001 roku jako darmowa alternatywa dla drogich, komercyjnych platform stockowych. Z czasem witryna przekształciła się w dużą oraz popularną społeczność, zrzeszającą ponad 2,5 miliona zarejestrowanych użytkowników. Na stronie znajdziemy ponad 400 tysięcy darmowych zdjęć do pobrania.

Licencja: Licencja własna FreeImages.com

7. Kaboom Picks

Kaboom Picks to niezwykle ciekawy serwis stockowy oferujący profesjonalne zdjęcia zupełnie za darmo. Bblioteka zdjęć strony nieustannie się powiększa a serwis w chwili obecnej udostępnia ponad 24 tysiące zdjęć.

Licencja: Licencja własna KaboomPicks – darmowy użytek prywatny i komercyjny, możliwość modyfikowania, bez atrybucji.

8. StockSnap.io

StockSnap.io to kolejna ciekawa strona z darmowymi zdjęciami. Wszystkie dostępne na niej zdjęcia objęte są licencją Creative Commons CC0. W serwisie znajdziemy zarówno zdjęcia wyglądające na pół amatorskie jak i całkowicie profesjonalne.

Licencja: Licencja Creative Commons CC0

9. Canva

Canva to coraz popularniejsza aplikacja przeglądarkowa służąca do tworzenia grafik na potrzeby mediów społecznościowych. Serwis oferuje tysiące ciekawych materiałów oraz daje możliwość tworzenia w prosty sposób niesamowitych grafik.

Licencja: Licencja własna Canva zbliżona do licencji Creative Commons Zero (CC0)

10. Life of Pix

LifeOfPix to ciekawa społeczność fotograficzna, zrzeszająca fotografów chcących dzielić się bezpłatnie swoimi pracami. Serwis oferuje zdjęcia w dużej rozdzielczości, które możemy pobrać całkowicie za darmo i wykorzystać w naszych pracach.

Licencja: Licencja Creative Commons CC0

11. Gratisography

Gratisography to witryna z najdziwniejszymi i najzabawniejszymi, bezpłatnymi zdjęciami stockowymi. Biblioteka zdjęć serwisu zdecydowanie wyróżnia się spośród innych darmowych banków zdjęć.

Licencja: 'The Gratisography License’, zbliżona do licencji Creative Commons CC0

12. PickJumbo

PickJumbo to kolejny ciekawy serwis z profesjonalnymi i darmowymi zdjęciami do pobrania. Serwis został założony w roku 2013 przez młodego, czeskiego artystę i fotografa – Viktora Hanacek. 

Licencja: Specjalna Licencja PickJumbo zbliżona do licencji Creative Commons CC0

13. VistaCreate

VistaCreate to darmowe, internetowe narzędzie do projektowania graficznego, udostępniające tysiące profesjonalnych szablonów.

Licencja: Vista Create oferuje 2 typy planów: Starter (darmowy) oraz Pro (10 lub 13 USD).

14. Pik Wizard

Pik Wizard to bank darmowych zdjęć i filmów z ponad milionem dostępnych do pobrania zasobów. Serwis należy do Wavebreak Media, firmy zajmującej się produkcją zdjęć oraz filmów stockowych.

Licencja: Licencja własna PikWizard – darmowy użytek prywatny i komercyjny, możliwość modyfikowania, bez atrybucji.

15. Split Shire

W serwisie SplitShire znajdziemy około tysiąca artystycznych, profesjonalnych i ciekawie stylizowanych zdjęć. Pochodzą one z archiwum Daniela Nanesou, fotografa, który tworzy ten serwis.

Licencja: Licencja własna SplitShire, zbliżona do licencji Creative Commons Zero CC0 – darmowy użytek prywatny i komercyjny, możliwość modyfikowania, bez atrybucji.

16. Raw Pixel

Założony przez Roberta Churchila Raw Pixel to serwis oferujący ponad milion profesjonalnych, darmowych zdjęć stockowych, grafik wektorowych, plików PSD, mockapów oraz szablonów. Serwis poza darmowymi materiałami, oferuje także płatne plany dające dostęp do jeszcze większej liczby zasobów.

Licencja: Licencja Creative Commons Zero CC0 – darmowy użytek prywatny i komercyjny, możliwość modyfikowania, bez atrybucji.

17. Libreshot

Libreshot to kolejny niezwykle ciekawy serwis stockowy, oferujące darmowe zdjęcia do pobrania. Serwis został stworzony przez miłośnika fotografii Martina Vorela, który również tworzy i udostępnia wszystkie prace.

Licencja: Licencja Creative Commons Public Domain – darmowy użytek prywatny i komercyjny, możliwość modyfikowania, bez atrybucji.

18. RGBStock

RGBStock to bank darmowych zdjęć udostępniający ponad 100 tysięcy zdjęć zupełnie za darmo. Portal został założony w roku 2010 przez grupę amatorskich fotografów pod przewodnictwem Jaya Simonsa.

Licencja: Licencja własna RGBStock zbliżona do licencji Royalty-free.

19. ISO Republic

Jeżeli szukasz darmowych zdjęć do pobrania, w dobrej jakości, w żadnym wypadku nie możesz pominąć ISO Republic. Ten portal założony w 2014 roku przez Toma Eversleya oferuje obecnie tysiące dobrej jakości, darmowych zdjęć do pobrania. Zarówno do użytku prywatnego jak i komercyjnego.

Licencja: Licencja Creative Commons 0 (CC0) – darmowy użytek prywatny i komercyjny, możliwość modyfikowania, bez atrybucji.

20. GoodStock.photos

GoldStockPhotos to witryna oferująca ponad 1000 wysokiej jakości zdjęć zupełnie za darmo. Wszystkie zdjęcia są autorstwa Stevena Ma, fotografa oraz twórcy witryny, a także założyciela firmy projektowej SparkFlow.

Licencja: Licencja własna GoodStock.photos – darmowy użytek prywatny i komercyjny, możliwość modyfikowania, bez atrybucji.

21. StartupStockPhotos

StartupStockPhotos to strona oferująca wysokiej jakości, darmowe zdjęcia stockowe o tematyce startupowej. Serwis należy do agencji marketingowej Sculp, a zdjęcia w nim zamieszczane wykonywane są przez ludzi współpracujących z agencją.

Licencja: Licencja Creative Commons Zero (CC0) – darmowy użytek prywatny i komercyjny, możliwość modyfikowania, bez atrybucji.

22. FOCA Stock

FOCA Stock to ciekawy serwis z darmowymi zdjęciami stockowymi, filmami oraz szablonami graficznymi. Strona posiada swój własny edytor – FOCA Editor, który umożliwia tworzenie własnych grafik na potrzeby social media.

Licencja: Licencja Creative Commons Zero (CC0) – darmowy użytek prywatny i komercyjny, możliwość modyfikowania, bez atrybucji.

23. Foodies Feed

Foodies Feed jak sama nazwa wskazuje jest portalem oferującym darmowe zdjęcia o tematyce kulinarnej.

Licencja: Licencja Creative Commons Zero (CC0) – darmowy użytek prywatny i komercyjny, możliwość modyfikowania, bez atrybucji.

 

Zródło:

Exit mobile version